Bactomatic

Przemysł farmaceutyczny, choć prężnie się rozwija, wciąż spotyka się z problemem żmudnych, pracochłonnych prac mikrobiologicznych. Monotonna diagnostyka i powtarzalne czynności pochłaniają stanowczo zbyt wiele czasu specjalistów. Na rynku brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby usprawnić ten proces, uwolnić mikrobiologów od powtarzalnej pracy, w zamian pozwalając wykorzystać ich ekspercką wiedzę i doświadczenie do bardziej złożonych zadań. 

W odpowiedzi na tę potrzebę stworzyliśmy Bactomatic – nowatorskie urządzenie do automatyzacji rutynowej, monotonnej diagnostyki, dzięki któremu specjaliści są w stanie szybciej i precyzyjniej prowadzić wiele badań równocześnie, redukując ilość powtarzalnej pracy do niezbędnego minimum.

Zastosowanie

Jednym z kluczowych zastosowań Bactomatic jest badanie czystości mikrobiologicznej produktów, wczesnego wykrywania wzrostu, oceny ilościowej oraz jakościowej kolonii drobnoustrojów hodowanych na pożywkach stałych. Dzięki urządzeniu możliwe jest rozpoznawanie mikroorganizmów na podstawie wielu źródeł danych, takich jak zdjęcia, chmury punktów czy obrazowanie hiperspektralne. 

Bactomatic znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również można go z powodzeniem zaadaptować do potrzeb innych branż, np. spożywczej, kosmetycznej, a także na użytek służb sanitarno-epidemiologicznych czy laboratoriów badawczych i medycznych.

Monitorowanie kinetyki wzrostu kolonii

W urządzeniu stosuje się hybrydową analizę zdjęć RGB i skan 3D, co znacząco skraca czas wykrycia kolonii.

Nowatorski system wizyjny

Bactomatic posiada system trzech metod wizyjnych do cogodzinnego pomiaru wzrostu drobnoustrojów, który jest analizowany przez sztuczną inteligencję. 

Precyzyjne obrazowanie

Urządzenie cyklicznie fotografuje powierzchnię próbki, tworzy ich widmo hiperspektralne oraz skan 3D. W przypadku wykrycia monitorowanych mikroorganizmów czy przekroczenia ilościowego kolonii, mikrobiolog natychmiast otrzymuje raport, która z próbek wymaga jego uwagi.

Zaawansowany potok przetwarzania danych

Urządzenie wykorzystuje zaawansowany potok przetwarzania danych oparty na algorytmach sztucznej inteligencji, dzięki czemu wyniki analizy są wysoce precyzyjne i dostępne w czasie rzeczywistym

Trójmodułowa konstrukcja

Trójmodułowa budowa urządzenia pozwala na bezobsługową hodowlę, monitorowanie wzrostu kolonii oraz finalną diagnostykę od chwili umieszczenia posiewu w inkubatorze. 

System filtracji i przepływu powietrza

Dzięki wbudowanemu systemowi filtracji i przepływu powietrza urządzenie zapewnia wysoką czystość komory, skutecznie zapobiegając kontaminacji w trakcie procesu obrazowania próbek. 

Nadzór i zdalne monitorowanie hodowli

Urządzenie posiada intuicyjny interfejs i w pełni zintegrowaną aplikację z funkcją zdalnego nadzoru. Zapewnia to łatwe wdrożenie i użytkowanie systemu, umożliwiając podejmowanie decyzji diagnostycznych w czasie rzeczywistym. 

Możliwość adaptacji

Bactomatic umożliwia adaptację oprogramowania do prowadzenia diagnostyki na płytkach dwudzielnych i analizy kinetyki wzrostu na wybranych podłożach w celu różnicowania cech metabolicznych różnych szczepów drobnoustrojów.

Bezpieczeństwo produkcji

Automatyzacja rutynowych i masowych analiz mikrobiologicznych przekłada się na większe bezpieczeństwo procesu. Urządzenie gwarantuje dbałość o jakość produkcji i czystość biologiczną oraz posiada zgodność z CE, FC, RoHS.

Optymalizacja kosztów

Wdrożenie Bactomatic pozwala na zmniejszenie strat produkcyjnych i redukcję kosztów magazynowania produktów przed walidacją jakościową. 

Dokładność i precyzja

Urządzenie pozwala na autonomiczne zliczanie wyrosłych kolonii drobnoustrojów z dokładnością na poziomie min. 95%, z określeniem ich przynależności do gatunku/rodzaju. Zdjęcia analizowane są z użyciem splotowych sieci neuronowych, co umożliwia precyzyjne lokalizowanie i klasyfikowanie kolonii już na wczesnym etapie wzrostu.

Przyjazność środowisku

Bactomatic wykrywa drobnoustroje już nawet od 6 godz. inkubacji. Dzięki temu możliwe jest szybkie wstrzymanie produkcji i zminimalizowanie strat utylizacji produktu, co w efekcie przyczynia się także do redukcji obciążenia środowiska naturalnego utylizacją zanieczyszczonych produktów.

Zewnętrzny dział R&D?

Kompetencje miękkie, takie jak umiejętność słuchania, wyrażania swoich myśli i przekazywania informacji w jasny i zrozumiały sposób, są…

Optymalizacja procesu produkcji betonu

Skrupulatna kontrola składu i procesu produkcyjnego pozwala na dostarczenie betonu o właściwościach odpowiadających dokładnie określonym…